Introduction

The Mumbai Upnagar Kabaddi Association was established on 8th August 1982. About 450 clubs from in and around Mumbai have been associated with this association. The male and female teams from Mumbai are of best standards and many of the players have been honoured with State and National Level Sports Awards. Female players from Mumbai Upnagar Kabaddi Association have created history in the year 2009 by playing captain at all levels of sub junior level, junior level and senior level tournaments. In the same year they have been the first runner up in the Chatrapati Shivaji Cup Kabaddi Tournament and the trend of winning the tournaments, individual prizes has been continued till date.

Did You Know?

  • Shankarrao alias Buva Salvi was an Indian Kabaddi player, coach and administrator. He was life president of Amateur Kabaddi Federation of India. Read more →
  • Shiv Chatrapati Award: 1986-87 Chaya Desai-Pawar (Women), 1989 James Parera (Men) & Chitra Kulkarni-Nagvekar (Women) and 2000-2001 Vina Khawle(Women)
  • Some players had played for Maharashtra state from Mumbai Upnagar, They have given top performance for state team read more →
  • Arjuna Awards: In 2015 Abhilasha Mhatre has awarded by prestigious 'Arjuna Awards' by Hon. President Shri Pranav Mukherjee.

Mumbai Mayor Kabaddi Tournament 2016

Mumbai Upnagar Kabaddi Association has organised 'Mumbai Mayor Trophy Kabaddi Tournament'. The competetion is being held for 4 years at Veer Savarkar Ground, Kokani Pada, Kurar Village, Malad (East), Mumbai.

Mumbai Upnagar Kabaddi Association has solicited sccreditation from the Mumbai Municipal Corporation and appealed for encouraging and motivating this game. We have proud to note that we have successfully arranged State Level Kabaddi Tournament held in 2010 and at district level tournaments for the last 33 years.

Tournament Overview

4 Days

32 Teams

444 Players

5000Stadium Capacity

Tournament Teams

Proffesional Mens Group
'A' Group
Bharat Petrolium, Mumbai
Thane Police, Thane
Mumbai Port Trust, Mumbai
Central Bank, Thane
'B' Group
Air India, Mumbai
BARC, Mumbai
Mumbai Mahanagarpalika, Mumbai
Union Bank, Thane
'C' Group
Mahindra & Mahindra, Mumbai
B.E.G., Pune
Bank of India, Mumbai
Sai Digital Engg., Mumbai Upnagar
'D' Group
Nashik Army Sangha, Nashik
Gurukul Sangha, Ratnagiri
R.C.F., Mumbai
Mumbai Police, Mumbai
Local Womens Group
'A' Group
Rajmata Jijau Sangha, Pune
Amarhind Mandal, Mumbai
Hotkaru Mandal, Thane
Holycross Sports Club, Sindhudurga
'B' Group
Shivshakti Sports Club, Mumbai
Rajashree Shahu Kolhapur
Poisar Gymkhana, Mumbai Upnagar
Shiv Om Sangha, Pune
'C' Group
Mumbai Police Gymkhana, Mumbai
Karnala Sports Club, Raigad
Mahatma Phule Sports Club, Mumbai Upnagar
M.H. Sports Club, Pune
'D' Group
Dr. Shirodkar Sports Club, Mumbai
Sangharsha Krida Mandal, Mumbai Upnagar
R. F. Naik Vidyalaya, Thane
Aniket Sports Club, Ratnagiri

Match Fixtures & Results

Profession Mens Category

No. Date Group Teams Results
1 10th March A Mumbai Port Trust (20) vs Central Bank (22) Central Bank won by 2 points
2 10th March B MCGM (29) vs Union Bank (37) Union Bank won by 8 points
3 10th March C Mahindra & Mahindra (06) vs B.E.G. Pune (06) Match tied
4 10th March D Nashik Army (17) vs Mumbai Police (18) Mumbai Police won by 1 point
5 10th March C Bank of India (25) vs Sai Digital (14) Mumbai Police won by 11 points
6 10th March D RCF (26) vs Mumbai Police (20) RCF won by 6 points
7 11th March B Air India (32) vs BARC (10) Air India won by 22 points
8 11th March A Bharat Petrolium (30) vs Thane Police (22) Bharat Petrolium won by 8 points
9 11th March B MCGM (29) vs BARC(13) MCGM won by 16 points
10 11th March C B.E.G. Pune (10) vs Bank of India (22) Bank of India won by 12 points
11 11th March D Nashik Army (28) vs Gurukul, Ratnagiri (26) Nashik Army won by 2 points
12 11th March A Thane Police (33) vs Central Bank (24) Thane Police won by 9 points
13 11th March B Air India (37) vs Union Bank (34) Air India won by 3 points
14 11th March C Mahindra & Mahindra (35) vs Sai Digital Engg. (9) Mahindra & Mahindra won by 26 points
15 11th March D Gurukul, Ratnagiri (13) vs RCF Mumbai (24) RCF Mumbai won by 11 points
16 11th March A Bharat Petrolium (26) vs Mumbai Port Trust (17) Bharat Petrolium won by 9 points
17 12th March C Mahindra & Mahindra (4) vs Bank of India (3) Mahindra & Mahindra won by 1 points
18 12th March A Bharat Petrolium (25) vs Central Bank, Mumbai (16) Bharat Petrolium won by 9 points
19 12th March B Air India, Mumbai (28) vs MCGM, Mumbai (12) Air India, Mumbai won by 16 points
20 12th March B Union Bank vs BARC TBD
21 12th March D Nashik Army Sangha, Nashik (44) vs R.C.F., Mumbai (15) Nashik Army Sangha, Nashik won by 29 points
22 12th March A Mumbai Port Trust, Mumbai (33) vs Thane Police, Thane (31) Mumbai Port Trust, Mumbai won by 2 points
23 12th March C B.E.G., Pune vs Sai Digital Engg., Mumbai Upnagar TBD
24 12th March D Gurukal Sangha, Ratnagiri vs Mumbai Police, Mumbai TBD
Quarter Final Matches
1 12th March - Union Bank, Mumbai (23) vs Mahindra & Mahindra (40) Mahindra & Mahindra won by 17 points
2 12th March - Air India, Mumbai (17) vs Bank of India, Mumbai (13) Air India won by 4 points
3 12th March - Bharat Petroleum, Mumbai (24) vs Mumbai Police, Mumbai (6) BPCL won by 18 points
4 12th March - Thane Police, Thane (19) vs Nashik Army, Nashik (30) Nashik Army won by 11 points
Semi Final Matches
1 13th March - Air India, Mumbai (18) vs Nashik Army, Nashik (11) Air India won by 7 points
2 13th March - Mahindra & Mahindra (19) vs Bharat Petroleum, Mumbai (8) Mahindra & Mahindra won by 11 points
Final Match
1 13th March - Mahindra & Mahindra (09) vs Air India (23) Air India won by 14 points

Womens Category

No. Date Group Teams Results
1 10th March B Shiv Shakti S.C. (36) vs Poisar Gymkhana (14) Shiv Shakti S.C. won by 21 points
2 10th March D Sangharsh Krida Mandal (45) vs R.F. Naik Vidyalay (19) Sangharsh Krida Mandal won by 26 points
3 10th March A Amar Hind Mandal (33) vs Holycross S.C. Sindhudurga (13) Amar Hind Mandal won by 20 points
4 10th March C Mumbai Police Gymkhana (48) vs Mahatma Phule S.C. (33) Mumbai Police Gymkhana won by 15 point
5 10th March B Rajshree Shahu Vidyalaya (43) vs Poisar Gymkhana (28) Rajshree Shahu Vidyalaya won by 15 points
6 10th March D Dr. Shirodkar S.C. (23) vs Aniket S.C. Ratnagiri (41) Aniket S.C. Ratnagiri won by 18 points
7 10th March B Rajshree Shahu Vidyalaya (20) vs Shiv Om, Pune (15) Rajshree Shahu Vidyalaya won by 5 points
8 10th March C MH S.C. Pune (19) vs Karnala S.C. Raigad (28) Karnala S.C. Raigad won by 9 points
9 11th March A Rajmata Jijau (62) vs Hotkaru Mandal, Thane (15) Rajmata Jijau won by 47 points
10 11th March B Shivshakti S.C. (40) vs Shiv Om Pune (20) Shivshakti S.C. won by 20 points
11 11th March C Mumbai Police Gymkhana (34) vs Karnala S.C. Raigad (19) Mumbai Police Gymkhana won by 15 points
12 11th March D Dr. Shirodkar S.C. (23) vs Sangharsh Krida Mandal (26) Sangharsh Krida Mandal won by 03 points
13 11th March A Hotkaru Mandal, Thane (11) vs HolyCross S.C. Sindhudurga (32) HolyCross S.C. Sindhudurga won by 21 points
14 11th March B ShivShakti S.C. vs Rajshree Shahu, Kolhapur TBD
15 11th March C Mumbai Police Gymkhana (41) vs MH S.C. Pune (16) Mumbai Police Gymkhana won by 25 points
16 11th March D Sangharsh Krida Mandal (16) vs Aniket S.C. Ratnagiri (16) Match tied
17 11th March A Rajmata Jijau, Pune (19) vs Amar Hind Mandal (11) Rajmata Jijau won by 8 points
18 11th March B Poisar Gymkhana (33) vs Shiv Om, Pune (21) Poisar Gymkhana won by 12 points
19 12th March C Karnala Sports Club (24) vs Mahatma Phule Sports Club (32) Mahatma Phule Sports Club won by 8 points
20 12th March D R. F. Naik Vidyalaya, Thane (21) vs Aniket Sports Club (31) Aniket Sports Club won by 10 points
21 12th March A Amarhind Mandal, Mumbai (56) vs Hotakaru Mandal, Thane (15) Amarhind Mandal, Mumbai won by 41 points
22 12th March A Rajmata Jijau Sangha,Pune (37) vs HollyCross Sports Club (14) Rajmata Jijau Sangha,Pune won by 23 points
23 12th March C Mahatma Sports Club Upnagar (32) vs M.H. Sports Club, Thane (26) Mahatma Sports Club Upnagar won by 6 points
24 12th March D Dr. Shirodkar Sports Club vs R. F. Naik Vidyalaya, Thane TBD
Quarter Final Matches
1 12th March - Shivshakti Sports Club, Mumbai (39) vs Mahatma Phule S.C., Upnagar (15) Shivshakti Sports Club, Mumbai won by 24 points
2 12th March - Rajashree Shahu Kolhapur (23) vs Mumbai Police Gymkhana, Mumbai (24) Mumbai Police Gymkhana won by 1 point
3 12th March - Rajmata Jijau Sangha, Pune (30) vs Aniket Sports Club, Ratnagiri (20) Rajmata Jijau won by 20 points
4 12th March - Amar Hind Mandal, Mumbai (12) vs Sangharsha Krida Mandal Upnagar (13) Sangharsha Krida Mandal won by 1 point
Semi Final Matches
1 13th March - Shivshakti S.C. (26), Mumbai vs Sangharsha Krida Mandal (17) Shivshakti S.C. won by 9 points
2 13th March - Mumbai Police Gymkhana (17) vs Rajmata Jijau Sangha (40) Rajmata Jijau won by 23 points
Final Match
1 13th March - Rajmata Jijau Sangha (22) vs Shivshakti S.C. (25) Shivshakti Sports Club won by 3 points

Tournament Highlights View all Albums

Tournament Sponsors

Social Center